szczawno-zdrój

szczawno_kapsula9

Światło, ruch, energia.

Nie wiadomo, czy miejsca się starzeją. 76 lat to całe życie człowieka. Dla miejsca to tyle, co nic. Ale wystarczy, żeby z pola golfowego zrobić przestrzeń ekstremalnych doznań. Z bezpiecznego, niespiesznego odbijania piłeczki wskoczyć w szaleńczy rowerowy zjazd, gdzie każdy zły ruch powoduje wypadek z toru. Miejsce żyje do czasu, w którym istnieje jako punkt odniesienia w ludzkiej świadomości. Do momentu, kiedy starannie konserwujemy i wcieramy w pamięć jego obrazy, magazynujemy ich zbiory na przyszłość. Czy wtedy nadal pamiętamy miejsce, czy już tylko obrazy?

W pamięci niektórych to miejsce nadal ma obraz pola golfowego. Teraz można tu zobaczyć nasłonecznioną polanę z terenem do ćwiczeń, joginngu, zabawy. Zakrzywioną przestrzeń wyzwania dla pasjonatów ekstremalnego sportu. Czy można powiedzieć, że miejsce jest tym samym, kiedy zmienia się jego funkcja? Czy funkcja jest tylko dodatkiem do miejsca, czy dopiero ona nazywa je i wpisuje w naszą pamięć? Pamiętam, że tutaj było…

Może za kolejne 76 lat będzie tu coś zupełnie innego, coś, czego dziś nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Ktoś wymyśli nową funkcję, która stworzy inną rzeczywistość. Miejsce zostanie starannie zaprojektowane.

Z dawnych obrazów pozostanie światło, ruch, energia.

 


 

Słoneczna Polana, tor zjazdowy 4cross/d. pole golfowe

Szczawno-Zdrój 2015: galeria // wideo-kolaż